بلاگ

روغن موتور و گیربکس مناسب ولکس C30

موتور مناسب ولکس c30

خرید لوازم یدکی ولکس C30 یکی از موضوعات اجتناب‌ناپذیر است و همواره باید انجام شود. یکی از مواردی که در کارکرد صحیح خودرو نقش مهمی ایفا می‌کند، روغن موتور است و تعویض و تعمیر قطعات را تا مدت‌زمان خیلی طولانی به تعویق می‌اندازد. برای این مدل خودرو، استفاده از روغن‌های موتور مرغوب و تأیید‌شده توسط کارخانه سازنده بسیار حائز اهمیت است. بهترین روغن‌های موتور برای ولکس C30 به طور عمده از دسته روغن‌های سنتتیک یا نیمه‌سنتتیک با درجه ویسکوزیته 5W-30 یا 5W-40 هستند. این روغن‌ها توانایی بالایی در تأمین روانکاری مناسب موتور، مقاومت در برابر فرسایش و همچنین عملکرد مناسب در دماهای مختلف را دارند. علاوه‌بر این، انتخاب روغن‌های تأیید‌شده توسط ولوو (شرکت مادر ولکس) نیز از گزینه‌های مناسب به شمار می‌آید.

روغن مناسب گریت وال ولکس C30 برای مناطق گرمسیری

در شهرهای گرم ایران، به این علت با گرم بودن هوا، روغن‌ها نرم و شل‌تر می‌شوند. لذا، روغن موتور با سطح کیفی SN و بالاتر، در گرید 10w-40 مناسب خودروهای  گریت وال ولکس C30 خواهند بود. ویژگی‌های مهمی مانند ثبات حرارتی خوب، پایداری در برابر زنگ‌زدگی و تمیز کردن موتور از جمله خصوصیات منحصربه‌فرد در این نوع از روغن محسوب می‌شود. برخی از روغن‌ مناسب ولکس سی سی مناطق گرمسیری برای گریت وال ولکس C30 عبارت‌اند از:

 • روغن موتور بهران سوپر رانا 10W-40
 • روغن موتور الف Evolution 700 FT 10W-40
 • روغن موتور ادینول نیمه سنتتیک 10W-40
 • روغن موتور توتال Quartz 7000
 • روغن موتور توتال Q 7000 Energy 10W-40
 • روغن موتور ایرانول رونیا Ronia 10W-40 5L

روغن مناسب ولکس C30 برای آب‌ و هوای معتدل

بهترین روغن ولکس C30 برای آب‌وهوای معتدل در گرید 5W-40 است که روغنی مناسب و کاربردی برای ظرفیت روغن 4.5 لیتر است. برخی از روغن‌های‌ ولکس C30 برای آب و هوای معتدل از این قرار است:

 • روغن موتور فلومکس High Tech 5W-40
 • موتور بهران سوپر رانا 5W-40
 • روغن موتور ادینول 5W-40 Super light
 • روغن موتور الف Evolution FT 5W-40

روغن مناسب گریت وال ولکس C30

روغن مناسب گریت وال ولکس C30برای آب و هوای سردسیر

انتخاب روغن مناسب‌ گریت وال ولکس C30 برای آب و هوای سردسیر از اهمیت بالایی برخوردار است و باید بادقت انجام گیرد. باید به گرانروی روغن ولکس C30 خریداری شده دقت نموده تا بتواند گزینه کاربردی برای خودرو‌ شما به‌حساب بیاید. روغن موتور SAE 0W-30 برای مناطق بسیار سردسیر گزینه‌ای عالی برای خودرو ولکس C30 است و نیازهای خودروهای گریت وال ولکس C30 را برطرف می‌کند.

روغن گیربکس مناسب ولکس C30

روغن گیربکس در خودرو گریت وال ولکس C30  باید هر 55 هزار کیلومتر مورد تعویض قرار گرفته شود. علاوه‌بر این، مقدار حجم روغن گیربکس خودروهای‌ گریت وال ولکس C30 حدود 1.3 لیتر عنوان می‌شود و در طول هر سرویس دوره‌ای باید نسبت به تعویض فیلتر گیربکس در ولکس C30 اقدام فرمایید. روغن توصیه شده برای گیربکس در خودروهای‌ گریت وال ولکس C30 روغن محبوب MTF 94 است. برخی از انواع روغن گیربکس اتوماتیک مناسب‌ گریت وال ولکس C30 عبارت‌اند از:

 • روغن گیربکس‌ ام ‌جی FLYS0005A
 • روغن گیربکس زیک MULTI HT
 • روغن گیربکس آیسین AFW+

درجه ویسکوزیته روغن موتور مناسب گریت وال ولکس C30

ویسکوزیته روغن یکی از عوامل مهم در انتخاب روغن موتور برای خودروهای گریت وال ولکس C30 است. در خودروی ولکس C30، استفاده از روغن موتور با درجه ویسکوزیته ۵۷۳۰ اهمیت دارد تا در تمام شرایط دمایی و آب‌و‌هوایی مختلف عملکرد بهینه داشته باشد.

از جمله ویژگی‌های مهمی که باید در خرید روغن موتور به آن توجه شود، استفاده از استاندارد API از انجمن نفت در آمریکا است. استاندارد API شامل دو حرف است که حرف اول نوع موتور را مشخص می‌کند و حرف دوم درجه کیفیت روغن را نشان می‌دهد. برای خودروی گریت وال ولکس C30، روغن موتور باید شاخص API SN را داشته باشد که بالاترین درجه کیفیت بین سایر روغن‌های موتور است.

با ترکیب درجه ویسکوزیته مناسب و استاندارد API SN، روغن موتور با بهترین عملکرد و حفاظت مطلوب برای موتور خودروی گریت وال ولکس C30 به شما ارائه خواهد شد. این عوامل اساسی برای انتخاب روغن موتور مناسب و ایجاد عمر طولانی برای موتور خودرو از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند.

نوع روغن

تعویض براساس کیلومتر
روغن موتور

8 الی 10 هزار کیلومتر

روغن‌ گیربکس

55 هزار کیلومتر
روغن هیدرولیک

60 هزار کیلومتر

روغن ترمز

50 هزار کیلومتر

سوالات متداول

چند کیلومتر باید درخصوص تعویض روغن خودرو گریت وال ولکس C30 اقدام نمود؟

در هر 8 هزار الی 10 هزار کلمه باید برای تعویض روغن خودرو گریت وال ولکس C30 اقدام فرمایید.

در هنگام تعویض روغن در خودروهای گریت وال ولکس C30 باید چه مواردی را مد نظر قرار داد؟

در هر بار که روغن موتور خودرو ولکس C30 را عوض می‌کنید باید فیلتر روغن هم مورد تعویض قرار بگیرد.

حجم روغن موتور ولکس C30 چقدر است؟

حجم روغن موتور ولکس C30 تقریباً 4.5 لیتر به همراه تعویض فیلتر روغن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *