بلاگ

مقایسه لاماری و فیدلیتی + تفاوت آپشن ها و مشخصات فنی

لاماری بخریم یا فیدلیتی

باتوجه به شرایط حاکم بر ایران و سیاست‌های تحریم، ممنوع شدن واردات بازار کراس اوورها اتفاق افتاد. بدین ترتیب، بازارهای داخلی به سمت خودروهای چینی مونتاژی سوق پیدا کرد. خودروهایی همچون لاماری ایما و فیدلیتی پرایم، با نبود رقبای میخ جهانی در کشور، توانستند مورد توجه بسیار قرار گرفته و فروش بسیاری داشته باشند. این دو خودرو جزو خودروهای شاسی بلند پرفروش هستند که بازه قیمتی نزدیکی هم دارند. در این میان، بازار خرید لوازم یدکی فیدلیتی و همچنین خرید لوازم یدکی لاماری نیز ملزم به استفاده از محصولات وارداتی شد که اغلب از چین وارد می‌شوند. در این مقاله از وبگاه مجموعه بهمن یدک قرار است تا به مقایسه لاماری و فیدلیتی بپردازیم. لذا، اگر قصد خرید یکی از این دو خودرو را دارید، با تمامی جنبه‌های مثبت و منفی آن آشنا خواهید شد. با بهمن یدک همراه باشید.

معرفی خودرو فیدلیتی

پیش از اینکه به سراغ اصل مطلب برویم، معرفی خودروهای فیدلیتی و لاماری خالی از لطف نخواهد بود. خودرو فیدلیتی در سال 2018 در چین تولید و به کشورهای جهانی هدف عرضه شد. فیدلیتی در واقع توسط شرکت جتور که از زیرمجموعه‌های شرکت چری است تولید شد. این خودرو در بازار چین با نام جتور X70s شناخته می‌شود. در سال 1400 این خودرو توسط شرکت خودروسازی بهمن موتور در دو نسخه تیپ 1 (ظرفیت 5 نفر) و تیپ 2 ( ظرفیت 7 نفر) مونتاژ و عرضه شد.

شرکت خودروسازی بهمن موتور تقریبا در اواخر سال 1401 هم نسخه‌ای جدید از فیدلیتی پرایم به بازار عرضه کرد که ادعا می‌شد جایگزین نسخه قبلی است. فیدلیتی پرایم در ظاهر و آپشن‌ها دقیقا با نسخه اولیه یکی است و تنها در نوع گیربکس و جزئیات طراحی کنسول وسط تفاوت دارد. در این نسخه گیربکس دوکلاچه خشک با مدل دوکلاچه‌ تر جایگزین شده است. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به مقاله معرفی فیدلیتی مراجعه کنید.

معرفی خودرو لاماری

خودروهای لاماری ایما هم محصولی از دانگ فنگ هستند و با نام دانگ فنگ فورتینگ T5 EVO هم از آن‌ها یاد می‌شود. این خودرو شاسی بلند محبوب در سال 2020 معرفی شد. لاماری ایما در تابستان سال 1401 با نام همین نام در شرکت آرین پارس موتور مونتاژ و به بازارهای داخلی عرضه می‌گردد.

لاماری ایما تنها در یک تیپ به بازار ایران عرضه می‌شود. البته، ممکن است در آینده، مدل هیبریدی آن که با نام لاماری ایما HEV شناخته می‌شود هم به بازارهای ایران عرضه شود. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به مقاله معرفی لاماری مراجعه کنید.

مقایسه طراحی بدنه و کابین فیدلیتی و لاماری

مقایسه فیدلیتی با لاماری از لحاظ طراحی ظاهری چندان حائز اهمیت نیست. چراکه آن‌چه مشخص است و در نگاهی ساده می‌توان به آن پی برد، طراحی مناسب لاماری ایما است‌. یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین ویژگی‌ مثبت لاماری ایما، طراحی جذاب، منحصربه‌فرد به‌روز آن عنوان می‌شود. این موضوع موجب شده است تا این خودرو، نسبت به دیگر محصولات چینی متمایز باشد. لذا، وقتی لاماری ایما با رقیبی نه‌چندان قوی مانند فیدلیتی پرایم مقایسه می‌شود، قطعا لاماری ایما برنده این قیاس خواهد شد. لاماری ایما دارای انحناهای مدرن و پیشرفته است ولی بدنه فیدلیتی به سبک خودروهای شاسی بلند قدیمی طراحی شده است. لذا، از لحاظ طراحی بدنه و زیبایی شناسی نمی‌تواند رقیبی نه‌چندان قوی برای لاماری ایما به حساب بیاید. بااین وجود، برخی از افراد می‌گویند فیدلیتی فرمی جدی‌تر داشته و آن را به لاماری ترجیح می‌دهند.

در بررسی تخصصی کابین لاماری ایما و فیدلیتی، قضیه فرق می‌کند. جالب است بدانید که مدل طراحی داخلی هر دو خودرو فیدلیتی پرایم و لاماری ایما از زیبایی و جذابیت خاصی برخوردار است. البته، چنین به نظر می‌آید که مدل طراحی داخلی فیدلیتی پرایم اندکی جاافتاده‌تر است. بااین وجود، المان‌های امروزی در داشبورد لاماری ایما بیشتر مشاهده می‌شوند و خطوط و انحناهای خاصی را می‌توان مشاهده کرد. به‌طور کلی، اگر بخواهیم از منظر کیفیت بنگریم، کیفیت کابین هر دو خودرو در یک جایگاه قرار داشته و می‌توان پلاستیک خشک را در همه جای داشبورد و سایر قسمت‌ها مشاهده کرد. هر دو خودرو از فاصله محوری نسبتا یکسانی بهره‌مند شده‌اند و میزان فضای کابین به همین دلیل در هر دو خودرو یکسان است. این بدین معنی است که هر دوی این اتومبیل‌ها، فضای مشابهی را برای مصرف‌کنندگان ایجاد می‌کنند. البته، خودرو فیدلیتی پرایم دارای تیپ 2 است که فضای 7 نفره‌ای را فراهم می‌کند و سرنشینان می‌توانند از فضای بیشتری بهره‌مند شوند. در مورد ظرفیت این دو خودرو هم باید اذعان داشت که میزان ظرفیت صندوق عقب لاماری ایما 480 لیتر عنوان می‌شود. درحالی که، میزان ظرفیت صندوق عقب فیدلیتی 5 نفره، تنها حدود 438 است.

 

تفاوت فیدلیتی با لاماری

مقایسه مشخصات فنی لاماری با فیدلیتی

نوبتی هم که باشد، نوبت به مقایسه مشخصات فنی لاماری با فیدلیتی می‌رسد. در هر دو اتومبیل، موتورهای توربوشارژ 1.5 لیتری مشاهده می‌شود. بااین وجود، موتوری که در خودرو لاماری ایما تعبیه شده است، از نوع تزریق مستقیم بوده و موجب تولید قدرت بیشتری در این ماشین می‌شود. البته، مشاهدات حاکی از آن است که موتور لاماری ایما نسبت به کیفیت بنزین حساسیت بیشتری از خود نشان می‌دهد. موتور به‌کار رفته شده در لاماری ایما 195 اسب بخار قدرت داشته و میزان 285 نیوتن متر گشتاور دارد. این نیرو در خودروهای لاماری به واسطه یک گیربکس دوکلاچه روغنی که از 7 سرعت بهره‌مند است، به سمت محور جلو انتقال پیدا می‌کند.

در مقابل، خودروهای چری فیدلیتی از موتوری با قدرت و گشتاور حدود 156 اسب بخار و 230 نیوتون متر استفاده می‌کند. در این خودرو گیربکس اتوماتیک 6 سرعته با دو کلاچه خیس وجود دارد که البته این گیربکس در نمونه‌های جدیدی که شرکت بهمن موتور به بازار عرضه کرده است، به روغنی تبدیل شده‌اند.

وزن این دو خودرو مشابه هم است، بااین حال خودرو لاماری ایما با توجه به داشتن قدرت موتوری بالاتر، می‌تواند شتاب و هیجان بیشتری را در هنگام رانندگی به شما هدیه دهد. بر اساس ارزیابی‌های صورت گرفته بر روی این دو خودرو،

میزان شتاب صفر تا صدی که خودروهای لاماری ایما دارند، چیزی در حد 9 تا 9.5 ثانیه عنوان می‌شود. درحالی که، این شتاب در خودروهای فیدلیتی پرستیژ و فیدلیتی پرایم چیزی در حدود 11.9 ثانیه افزایش پیدا خواهد کرد. علاوه‌بر این، خودرو لاماری ایما می‌تواند کیفیت سواری و لذت‌ بیشتری برای سرنشینان به‌وجود بیاورد.

در نهایت باید اذعان داشت که از منظر کنترل بهتر و ثبات در مسیرهای مارپیچ، لاماری توانایی و مهارت بیشتری از خود نشان می‌دهد. در جدول زیر می‌توانید جزئیات بیشتری در مورد مقایسه فنی لاماری با فیدلیتی را مشاهده کنید:

ویژگی‌ها

فیدلیتی پرایم لاماری ایما
حجم موتور (cc) 1498

1481

تنفس موتور

پرخوران (توربوشارژر) پرخوران (توربوشارژر)
قدرت موتور 155 اسب بخار در 5500 دور

195 اسب بخار در 5600 دور

تعداد سیلندر

4 4
گیربکس 6 سرعته اتوماتیک دوکلاچه از نوع خشک و تر در مدل‌های جدید (WDCT) با قابلیت تیپ ترونیک

7 سرعته اتوماتیک دوکلاچه تَر (WDCT)

گشتاور

230 نیوتن متر در 1750 – 4000 دور 285 نیوتن متر در 1500 – 4000 دور
مصرف سوخت ترکیبی 8.1 لیتر در صد کیلومتر

6.6 لیتر در صد کیلومتر

شتاب صفر تا صد (S)

11.9 9.5
فضای صندوق (L) 1680 لیتر در حالت 5 نفره

480

وزن بر حسب کیلوگرم

1560 (5 نفره) – 1575 (7 نفره)

1550

مقایسه ویژگی‌های ایمنی لاماری با فیدلیتی

ایمنی فیدلیتی پرایم به علت برخورداری از سیستم‌های هشداردهنده نقاط کور و همچنین رانندگی نکردم بین خطوط می‌تواند بهتر از لاماری ارزیابی شود. البته، این بدین معنی نیست که لاماری در بخش ایمنی محدودیت دارد. خودرو لاماری ایما نیز از سیستم تنظیم و کنترل حرکت در سراشیبی و همچنین ایربگ‌های پرده‌ای بهره‌مند است که به‌عنوان مزیت‌های این خودرو از لحاظ ایمنی محسوب می‌شوند.

تاکنون هیچ‌گونه تست ایمنی بر روی خودروهای فیدلیتی پرایم صورت نگرفته است. در مقابل در ارزیابی مؤسسه چینی C-NCAP که بر روی خودرو لاماری ایما انجام گرفت، این خودرو موفق به کسب پنج ستاره ایمنی شد. ازاین رو، شاید بتوان گفت که در مقایسه ایمنی هم باید خودروهای لاماری ایما را به‌عنوان ایمنی برتر شناخت. در جدول زیر می‌توانید ریز جزئیات مقایسه لاماری با فیدلیتی را از لحاظ ایمنی مشاهده کنید.

تفاوت لاماری با فیدلتی

تجهیزات

فیدلیتی پرایم لاماری ایما
تجهیزات ایمنی و حفاظتی

 

کنترل و تنظیم دقیق شروع حرکت در سربالایی (HAC)، آلارم و هشدار در نقاط کور (BSD)، هشداردهنده عدم رانندگی بین خطوط (LDW)

سیستم پیش‌کشنده درکمربند ایمنی سرنشینان جلو، کنترل شروع حرکت در سربالایی (HAC)، کنترل حرکت در شیب (HDC)

کیسه هوا

راننده و سرنشین جلو + جانبی سرنشینان جلو(در مجموع 4 عدد) راننده و سرنشین جلو، جانبی ردیف جلو، پرده‌ای سرتاسری (در مجموع 6 عدد در 10 نقطه)
سیستم ترمز و پایداری ترمز ضد قفل (ABS)، توزیع الکترونیکی نیروی ترمز (EBD)، ترمز کمکی (EBA)، کنترل پایداری الکترونیکی (ESP)، کنترل کشش (TCS)

ترمز ضدقفل (ABS)، توزیع الکترونیکی نیروی ترمز (EBD)، ترمز کمکی (HBA)، کنترل پایداری الکترونیکی (ESC)، کنترل کشش (TCS)

 

مقایسه امکانات رفاهی و آپشن‌های لاماری با فیدلیتی

نقطه ضعف‌های لاماری ایما را تنها می‌توان به امکانات رفاهی آن نسبت داد. به علت وجود قابلیت‌های منحصربه‌فردی همانند گرم‌کن صندلی‌های جلو، امکان تنظیم برقی صندلی‌های جلو، وجود دوربین‌های 360 درجه، شارژر وایرلس موبایل، درب صندوق بار برقی و غیره در خودروهای فیدلیتی، نسبت به لاماری بهتر ارزیابی می‌شود.

بااین وجود، لاماری ایما نیز در مقابل به فیدلیتی پرایم از ویژگی‌های منحصربه‌فردی همانند تهویه مطبوع اتوماتیک و cool box بهره‌مند است. اما، به‌طور کلی، آپشن‌های فیدلیتی مورد توجه مشتریان بیشتری قرار می‌گیرد. برای مقایسه دقیق‌تر لاماری و فیدلیتی به جدول زیر نگاهی بیندازید:

امکانات و قابلیت‌ها

لاماری ایما فیدلیتی پرایم
چراغ‌ها چراغ‌های عقب LED، مه‌شکن عقب، دی‌لایت، سنسور نور (auto light)

چراغ‌های جلو و عقب LED، دی‌لایت، سنسور نور (auto light)، مه‌شکن عقب، نورپردازی درون کابین به صورت تک رنگ

رینگ‌ها

19 اینچی آلومینیومی 20 اینچی آلومینیومی
سیستم‌های multi media مانیتور 10.25 اینچی ، بلوتوث، Wifi، لمسی،6 عدد بلندگو، USB

مانیتور 10.25 اینچی لمسی، بلوتوث، میرورلینک، 8 بلندگو، USB

تهویه مطبوع

به‌صورت اتوماتیک، تعبیه دریچه برای سرنشینان عقب، دارای سیستم تصفیه هوای کابین (AQS) به‌صورت

الکتریکی، دارای دریچه برای سرنشینان عقب

شیشه و آینه دارای شیشه‌های برقی، شیشه‌های دودی عقب، پاور ویندوز، سیستم بازدارنده در صورت وجود مانع در شیشه‌های جانبی و سانروف، آینه‌های جانبی تاشوبرقی با گرم‌کن و چراغ خوشامدگویی

دارای شیشه‌های برقی، آینه‌های جانبی تاشوبرقی با گرم‌کن، آینه میانی الکتروکرومیک، شیشه‌های دودی در عقب، سیستم بازدارنده درصورت وجود مانع، در هنگام بستن شیشه‌ها و سانروف

صندلی

دارای روکش چرمی برای همه صندلی‌ها، امکان تنظیم صندلی راننده در 6 جهت (برقی)، قابلیت تنظیم گودی کمر برای راننده دارای روکش چرمی صندلی‌ها، تنظیم برقی صندلی راننده در 6 جهت، صندلی سرنشین جلو با تنظیم برقی در 4 جهت، وجود گرم‌کن  در هردو صندلی‌های جلو، حرکت ریلی صندلی‌های پشت، امکان سفارشی‌سازی صندلی‌های ردیف سوم
سایر امکانات و قابلیت‌ها Keyless starter،

کروز کنترل، سقف پانوراما، دوربین دید عقب، دوربین ثبت رخداده،cool box، سنسور پارک عقب، فرمان سه حالته (Standard، Cozy، Sport)، درایو مد دوحالته (Eco، Sport)، سنسور فشار باد لاستیک (TPMS)،

ترمز پارک برقی با اتوهلد

Keyless Starter،

کروز کنترل، سقف پانوراما، سنسور پارک جلو و عقب، دوربین 360 درجه، دوربین ثبت رخدادها، ترمز پارک برقی با اتوهلد، درب صندوق بار برقی با امکان تنظیم ارتفاع و سنسور پا، (TPMS)، شارژر وایرلس تلفن همراه، درایو مد دوحالته (Eco – Sport)، سنسور باران، سنسور فشار باد لاستیک‌

مقایسه کابین لاماری با فیدلیتی

جمع بندی

در این مقاله به بررسی و مقایسه تفاوت لاماری با فیدلیتی پرداخته شد. به‌طور کلی، فیدلیتی پرایم از ظاهری کلاسیک‌تر بهره‌مند است و امکانات رفاهی بیش‌تر و کابین جادارتری را فراهم می‌کند. این موضوع برای افرادی که می‌خواهند برای نیازهای خانوادگی از این خودرو استفاده کنند، مناسب خواهد بود. درحالی که، خودروهای لاماری ایما دارای چهره‌ای مدرن‌تر و عملکرد فنی بهتر هستند که طیف سنی جوان را بیشتر به خود جذب می‌کند. ناگفته نماند که قیمت فیدلیتی و قیمت لاماری ایما در بازارهای داخلی، دارای یک بازه نسبتا نزدیک قرار دارد. در نهایت، باید اذعان داشت که این مقایسه برنده نهایی نداشته و افراد می‌توانند باتوجه به سلیقه و نیازهای خود یکی از این خودرو را برای خود خریداری کنند.

سوالات متداول

در بازار آزاد، قیمت لاماری ارزان‌تر است یا فیدلیتی؟

هر دو خودرو لاماری ایما و فیدلیتی پرایم دارای محدوده قیمتی یکسانی هستند.

لاماری ایما آپشن‌های بیشتری دارد یا فیدلیتی؟

به‌طور کلی، خودروهای چری فیدلیتی در مقایسه با لاماری، دارای آپشن‌های بیشتری هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *