بلاگ

بهترین و مناسب ترین روغن موتور و گیربکس بسترن B30

بهترین روغن بسترن b30

خودروی بسترن  B30 به دلیل طراحی زیبا و عملکرد قدرتمند، انتخابی محبوب در بین علاقه‌مندان به خودرو محسوب می‌شود. یکی از جنبه‌های مهم نگهداری از این خودرو که اغلب نادیده گرفته می‌شود، انتخاب روغن مناسب است. همان‌طور که خرید لوازم یدکی بسترن B30 با در نظر گرفتن شرایط و نکات خاصی انجام می‌شود، خرید روغن بسترن B30 نیز، نیازمند توجه به برخی فاکتورهاست. انتخاب روغن مناسب برای حفظ سلامت موتور خودرو و به حداکثر رساندن طول عمر آن ضروری است؛ به همین دلیل در این مقاله قصد داریم به معرفی بهترین نوع روغن موتور و روغن گیربکس برای خودروی بسترن B30 بپردازیم.

روغن مناسب بسترن B30  برای مناطق گرمسیری

یکی از مشخصه‌های آب و هوای گرمسیری، درجه حرارت بالا و رطوبت زیاد است. این عوامل محیطی تأثیر بسزایی بر جنبه‌های مختلف نگهداری از خودرو مانند نوع روغن مصرفی دارند. یکی از تغییرات اساسی در نوع روغن بسترن B30 در آب و هوای گرمسیری، ویسکوزیته آن است. به دلیل دما بالا، روغن‌های معمولی به سرعت نازک می‌شوند که این اتفاق، منجر به کاهش روان‌کاری و افزایش سایش اجزای موتور می‌شود. برای جلوگیری از این مشکل، سازندگان توصیه می‌کنند از روغن‌هایی با درجه ویسکوزیته بالاتر استفاده کنید که می‌توانند گرمای شدید را بدون از دست دادن خاصیت روان کنندگی خود تحمل کنند.

خودروی بسترن B30 از موتوری بنزینی با حجم 1.6 لیتر بهره‌مند است. بهترین نوع روغن موتور برای این خودرو در آب و هوای گرمسیر، روغن مولتی گرید با درجه ویسکوزیته 10W40 است. موارد زیر می‌توانند انتخاب مناسبی در این زمینه باشند.

 • روغن موتور لیکومولی Top Tec SN حجم 5 لیتر (5w-40)
 • روغن موتور زیک مدل SN 5W40
 • روغن موتور بارلیز مدل SN 5W40
 • روغن موتور ادینول نیمه سنتتیک 10W-40
 • روغن موتور ایرانول رونیا Ronia 10W-40 5L
 • روغن موتور توتال Quartz 7000

روغن مناسب بسترن  B30 برای آب و هوای معتدل

در مناطق معتدل، روغن بسترن B30 باید با شرایط متفاوتی انتخاب و خریداری شود. استفاده از روغن موتورهای مولتی گرید با درجه ویسکوزیته 5W30 یا 5W40 می‌تواند ایده‌آل‌ترین گزینه برای محافظت از خودرو در این مناطق باشد. توجه به شاخص استاندار روغن موتور نیز هنگام خرید این محصول اهمیت بالایی دارد. روغن‌هایی با شاخص SM و SN جزو بهترین موارد برای بسترن B30 محسوب می شوند. چند مدل از بهترین روغن موتورهای موجود در بازار برای مناطق معتدل که مناسب خودروی besturn b30 هستند را مشاهده می‌کنید.

 • روغن موتور فلومکس High Tech 5W-40
 • روغن موتور ایرانول سوپر رویال 5W-40
 • روغن موتور توتال Q 9000 Energy 5W-40
 • روغن موتور شل Helix Ultra 5W-40
 • روغن موتور الف Evolution SXR 5W-40

روغن گیربکس اتوماتیک مناسب بسترن  B30 

استفاده از یک روغن گیربکس اتوماتیک مناسب می‌تواند عملکرد سیستم انتقال نیروی خودرو را تا حد بسیار زیادی بهبود ببخشد. مطابق با دفترچه راهنمای خودروی بسترن B30، روغن گیربکس با کیفیت ATF JWS 3309 و ATF 3309 برای این خودرو توصیه می‌شود. چند مدل از بهترین مدل‌های موجود در بازار که سازگاری کاملی با این خودرو دارند در زیر لیست شده‌اند.

 • روغن بهران اتوماتیک MV
 • روغن گیربکس اتوماتیک آیسین AFW
 • روغن گیربکس اتومات توتال FLUIDMATIC MV LV
 • روغن گیربکس اتوماتیک توتال FLUIDE XLD FE
 • روغن بهران اتوماتیک MVLV

روغن گیربکس دستی مناسب بسترن  B30 

هنگام خرید روغن بسترن B30، انتخاب روغن گیربکس اتوماتیک نسبت به روغن گیربکس معمولی بیشتر پیشنهاد می‌شود. با این حال در صورتی که قصد خرید روغن گیربکس دستی برای این خودرو را داشتید، حتماً به ویژگی‌هایی مانند ویسکوزیته مناسب، پایداری حرارتی، افزودنی‌های روغن و برند آن توجه کنید. با توجه به این موارد، روغن‌های گیربکس دستی که دارای تأییدیه ATF WS باشند می‌تواند بهترین گزینه برای خرید محسوب شود.

درجه ویسکوزیته روغن موتور مناسب بسترن  B30

انتخاب روغن موتوری که درجه ویسکوزیته مناسبی داشته باشد، برای تضمین عملکرد بهینه و هم چنین افزایش طول عمر خودروی Besturn B30 ضروری است. هر چند تعیین درجه ویسکوزیته مناسب باید مطابق با شرایط آب و هوایی صورت گیرد، با این حال بهترین درجه توصیه شده 5W-30 است که روانکاری مناسبی را در شرایط دمایی مختلف فراهم می‌کند.

 

راهنمای خرید روغن گیربکس و روغن موتور مناسب بسترن b30

جمع بندی

انتخاب مناسب‌ترین روغن بسترن B30 شامل در نظر گرفتن عواملی مانند آب و هوا، شرایط رانندگی و توصیه‌های شرکت سازنده می‌شود. با در نظر گرفتن این شرایط و هم چنین توجه به مواردی که در این مقاله گفته شد، می‌توانید عملکرد بهینه موتور و گیربکس وسیله نقلیه خود را تضمین کنید و در عین حال، از تجربه رانندگی روان لذت ببرید. همچنین اگر نیاز به مشاوره تخصصی دارید میتوانید با کارشناسان بهمن یدک در اربتاط باشید .

سوالات متداول

حجم روغن موتور بسترن b30 چه مقدار است ؟

روغن موتور بسترن b30  را باید 8000 کیلومتر تعویض کنید و به 4.6 لیتر روغن نیاز دارد .

حجم روغن گیبرکس بسترن b30 چه مقدار است؟

حجم روغن گیبرکس این ماشین برابر با 6.4 لیتر است و باید هر 55 هزار کیلومتر تعویض کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *